Proslava 103. godišnjice OŠ Divšići

STOLJEĆE OSNOVNE ŠKOLE DIVŠIĆI
SUSRET GENERACIJA
Osnovna škola Divšići ovih je dana napunila 103 godine.
Dan škole obilježen je kroz dva dana. Najprije je uslijedio sportski dan oko kojeg se pobrinuo učitelj tjelesne kulture Nenad Pavletić. Učenicima Osnovne škole Divšići u goste su došli učenici iz Osnovne škole Jure Filipovića Barban i učenici Osnovne škole Marčana. Odigrano je nekoliko utakmica, a učenici su vrijeme iskoristili i za međusobno druženje. Oduvijek su se učenici OŠ Divšići isticali u sportu, pogotovo u ženskoj odbojci. Danas su zastupljeniji nogomet i muška odbojka. Učenici se kroz školski sportski klub Pčelica natječu na mnogim međuškolskim i međuopćinskim natjecanjima i ostvaruju zapažene rezultate.
Proslava  100. odnosno 103. godišnjice održana je slijedećeg dana.  Svečanosti su nazočili brojni gosti od kojih su se prisutnima obratili gospođa Patricija Smoljan, pročelnica županijskog upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu , gospodin Marjan Kostešić, načelnik Općine Marčana i ravnatelj Osnovne škole Divšići – Milan Čubrilo.
Za kulturno –umjetnički program pobrinuli su se sadašnji učenici OŠ Divšići kojima su se pridružili i bivši učenici te svojom prisutnošću obogatili svečanost. Voditeljsku palicu preuzela je Dorina Tikvicki,urednica i voditeljica na Radio Puli i bivša učenica OŠ Divšići koja je svojim ugodnim glasom i nadasve prigodnim i emotivnim najavama popratila sve nastupe.
Na pozornicu su stali i Anton Vitasović i Slavko Celija, dvojac komičarskih i glazbenih sposobnosti a potom  i uvijek rado viđen gost Alen Vitasović uz pratnju Gorana Brakovića. Svoj doprinos ovom slavlju dalo je i kulturno-umjetničko društvo iz Raklja u kojem pleše veliki broj djece iz škole Divšići.
Ravnatelj Milan Čubrilo  govorio je o povijesti škole i o njezinom značaju za mjesto i ujedno se zahvalio Istarskoj županiji posebno Upravnom odjelu za sport, obrazovanje i tehničku kulturu na angažiranju i financiranju adaptacije krova i izmjene vanjske stolarije čime su znatno poboljšani uvjeti za učenje i rad OŠ Divšići. Zahvalio je MZOS RH, Općini Marčana i Turističkoj zajednici Općine Marčana koji su također sudjelovali u financiranju i organizaciji ove proslave, svim učesnicima proslave kako u kulturno-umjetničkom tako i u sportskom djelu, učenicima i zaposlenicima OŠ Divšići, bivšim i sadašnjim.
Osim sadašnjeg ravnatelja na pozornicu je stala i gospođa Zora Lončar rođena Brajković koja je ravnala školom  prije više od pola stoljeća, 1959. i koja je postala ravnateljica sa samo 23 godine.
Na svečanosti je promoviran i školski list Pčelica koji je ponovno izdan nakon 12 godina pauze, postavljena izložba školskih dokumenata, svjedodžbi, fotografija i knjiga koje svjedoče o povijesti škole i njenim učenicima i uprizorena stara tradicijska igra –pljočkanje. Nekoliko učenika, odjevenih u narodnu nošnju pokazivalo je kako se izrađuju pljočke i kako se igra. Učenike je pripremio učitelj tjelesne kulture.
Predstavnici Općine Marčana za sve okupljene osigurali su hranu i piće dok su se za kolače pobrinuli djelatnici škole Divšići.
Bio je ovo pravi susret različitih generacija učenika i učitelja. Večer je obilježena emotivnim susretima i mnogim probuđenim uspomenama, a ugodno druženje potrajalo je do kasnih večernjih sati.
Nadamo se što duljem opstanku škole Divšići za koju će se kako kaže pročelnica Smoljan i sama pobrinuti jer postoje škole s mnogo manjim brojem učenika koje  i dalje žive i traju. Za malo mjesto poput sela Divšići  škola je srce i duša, mjesto okupljanja i življenja.

Više o 103. obljetnici škole pogledajte u posebnoj mapi  STO GODINA

Autor: Danijela Grgorinić

objavio: Autorizirani korisnik iz druge škole   datum: 9. 7. 2014.