Projekt Vrčin-brončanodobna gradina

Pokrečući projekt "Vrčin-brončanodobna gradina" ušli smo u zanimljivu pustolovinu naše škole i učenika, pustolovinu oplemenjenu novim spoznajama i bogatstvima.

Zbog blizine arheološkog nalazišta Vrčin, Oš Divšići je za školsku godinu 2014./2015. u kurikulum uvrstila edukacijsko-pedagoški projekt "Vrčin-brončanodobna gradina. U projekt se uključila cijela škola. Svi učenici, njihovi učitelji i zaposlenici škole su kroz predmete razredne nastave, povijesti, geografije, tehničke kulture, informatike, likovnog odgoja, engleskog i njemačkog jezika, koordinirano, aktivno i istraživački proučavali gradinu Vrčin i obogatili svoje poznavanje zavičajne povijesti.

Djelatnice Arheološkog muzeja Istre (Kristina Mihovilić i Giulia Codacci Terlević) održale su u školi 3 predavanja i istraživanje na terenu:

23.1.2015. o gradinama u Istri (Vrčin)

13.02.2015. simulacija arheološkog istraživanja na nalazištu

26.02.2015. predavanje o antropologiji

03.03.2015. keramika, kamen, nakit iz brončanog doba

Na terenu, učenici su istraživali grobove, mjerili, crtali i obrađivali pomoću zaštitnih rukavica, metlica, špahtli. Arheologinje su kontrolirale i pomagaledjeci u radu. U školi je održan cijeli niz radionica, ponajviše iz likovnog odgoja gdje su učenici crtali prema predlošku, oblikovali odgrlice, savijali bakrenu žicu i izrađivali nakit i oblikovali lonce, vrčeve, uške.Na satovima stranih jezika učenici su prevodili ključne pojmove, na satu informatike izrađivali su prezentacije a na satovima povijesti sustavno proučavali istraživanja.

Održana je i radionica suhozida koju je vodio vrsni arhitekt Branko Orbanić. Djeci je govorio o važnosti čuvanja baštine a potom se krenulo u rekonstrukciju dijela suhozida pored školskog igrališta.

Na Međunarodni dan muzeja, 18.05.2015. u pulskoj Galeriji  C8 otvorena je izložba o gradini Vrčin, zajedničkom projektu naše škole i Arheološkog muzeja Istre. Kao kruna zajedničke suradnje izdan je katalog na kojeg smo veoma ponosni.

Pohvaljujemo sve djelatnike i učenike škole koji su sudjelovali u projektu.

objavio: Autorizirani korisnik iz druge škole   datum: 1. 7. 2015.