Terenska nastava: SVETI PETAR U ŠUMI- PAZIN - 25.04.2013.

Svi učenici OŠ Divšići koji su bili na terenskoj nastavi najprije su posjetili samostan u Svetom Petru u Šumi. Kroz samostan ih je vodio svećenik iz reda pavlina i detaljno objasnio sve posebnosti ove građevine, od vanjskog dijela do unutrašnjosti.

Nakon što su obišli samostan, učenici su krenuli u Etnografski muzej u Pazinu. Tamo su uz stručno vodstvo razgledali i upoznali dio po dio muzeja. Učenici su tako učili o starim običajima i zanatima, o tradicijskoj odjeći i obući. Kroz izložbu o postolarskom zanatu, a povodom 100 godina prvog izdanja knjige o šegrtu Hlapiću, učenici se bolje upoznaju s likom šegrta Hlapića ali i sa zanatom koji je do pedesetih godina dvadesetog stoljeća postojao u skoro svakom istarskom gradu.

Učenici nižih razreda bili su veoma sretni kada su dobili priliku sjesti za tkalački stroj i okušati se u tkanju.

Vrlo zanimljivo i poučno bilo je i u Državnom arhivu u Pazinu. Ondje su ih dočekali djelatnici koji su im pokazali kako je organiziran rad u arhivu i čime se bave. Naučili su kako treba pažljivo rukovati starim knjigama i gledali restauratora kako obrađuje knjige. Upoznali su se i s procesom digitalizacije i mikrofilmiranja stare građe u svrhu trajnog očuvanja.

objavio: Autorizirani korisnik iz druge škole   datum: 23. 5. 2013.